Seltsi ettekandekoosolek ja aastakoosolek
Head seltsikaaslased!
Meie aastalõppu märkiv koosolekupäev näeb välja selline:
EAUSi ettekandekoosolek, aastakoosolek ja koosviibimine 16. detsembril algusega kell 16.15 Ülikooli 16 – 212.
Ajakava:
16.15 Ettekandekoosolek
16.15 Atko Remmel "Religiooni uurimise probleemidest valdavalt mittereligioosses ühiskonnas"
16.50 Jaan Lahe "Heidelbergist Cataniasse: Mithra kultusega seotud ja muud antiikmälestised sel reisil"
18.00 Aastakoosolek
18.30 Koosviibimine Ülikooli kohvikus seltsi liikmetele
Kõik on oodatud!
Kati Mikkola ettekanne „Popular perspectives on secularisation and transformations in religiosity in Finland 1860-1920“
Neljapäeval, 15. septembril kell 16.15 esineb Soome Kirjanduse Seltsi uurija Kati Mikkola ettekandega „Popular perspectives on secularisation and transformations in religiosity in Finland 1860-1920“. Toimumiskohaks on Ülikooli 16 - 214 Tartus.
Kati Mikkola kohta vt: http://www.finlit.fi/fi/tutkimus/loyda-asiantuntija/kati-mikkola#.V9KTRnrIYsJ
Olete oodatud kuulama!
Liina Eeki ja Toomas Eriksoni ettekanne paastumisest ja mentaalsest kannibalismist
4. mail 2016 algusega kell 16.15 toimub Tartu ülikooli peahoone ruumis 228 seltsi ettekandekoosolek. Ühisettekande „Paastumisest ja mentaalsest kannibalismist kaasaegses eestikeelses õigeusu traditsioonis“ teevad Tartu ülikooli teoloogia kraadiõppurid Liina Eek ja Toomas Erikson.
Ettekanne keskendub paastumisele, selle mõistmisele ja mõtestamisele kaasaegses eestikeelses õigeusu traditsioonis. Ühelt poolt antakse ettekandes lühiülevaade, mida räägib paastumise kohta pühakiri, teiselt poolt tuuakse välja, mida arvavad ja teevad õigeusklikud ise.
Raivo Mänd, „Mis on jumala olemasolu mõte? Evolutsiooniline vaatenurk religioonile“
Olete oodatud eelseisvale ettekandekoosolekule!
Raivo Mänd „Mis on jumala olemasolu mõte? Evolutsiooniline vaatenurk religioonile“
13. aprill 2016 kell 16.15, TÜ peahoone 228
Seekord astub seltsi ettekandekoosolekul üles Tartu ülikooli loomaökoloogia professor Raivo Mänd. Ettekandes püütakse inimeste religioossuse erinevate aspektide esinemise või kujunemise põhjuseid vaagida bioloogilise evolutsiooniteooria vaatenurgast. Sealhulgas arutletakse, kas ja kui, siis mis mõttes ja millal võib religioossus suurendada või vähendada inimese kohasust ehk bioloogilist edukust.
Urmas Sutropi ettekanne laplaste ja teiste rahvaste jumalatest
Kolmapäeval, 20. jaanuaril kell 16.15 peab Eesti kirjandusmuuseumi saalis (Vanemuise 42) TÜ antropoloogilise ja etnolingvistika professor, Eesti kirjandusmuuseumi direktor Urmas Sutrop ettekande "Laplaste ja teiste rahvaste jumalatest".
Ettekandes kommenteeritakse Eesti Kirjandusmuuseumi saalis väljas olevat näitust, kus on 18. sajandi graafikat (vaselõiked) laplaste jumalatest, kommetest ja eluolust (laulatus, ristsed). Lisaks on eksponeeritud graafiline leht sojootide jumalate koopast Jenissei ääres, kaks terrakotaskulptuuri eestlaste (nimetust) jumalast ning taies jumal Pekost. Näitusel on väljas ka 17. sajandi kirjelduse järgi valmistatud punasest kangast lapi altar. Näitust täiendavad kaks puulõiget ühest hävinud juudi templist ning joonistus Kristusest. Näituse lõpetab 19. sajandi keskpaiga lito sellest, kuidas Ivan hävitab slaavlaste jumalad.
Kõik huvilised on oodatud!
Info: Madis Arukask, madis.arukask@ut.ee