Laur Järve loeng “Lõhestavad teemad tiibeti budismis”

Neljapäeval, 23. mail kell 16.15 peab Tartu ülikooli teoreetilise füüsika vanemteadur Laur Järv EAUS-i loengusarjas „Religioon ja konflikt“ ettekande „Lõhestavad teemad tiibeti budismis: kahe karmapa probleem, raevukas jumalus Dorje Shugden jt“. Loeng toimub Tartus, Ülikooli 16-212.

Loeng heidab pilgu paarile enim lõhet ja vastasseisu tekitavale teemale kaasaja tiibeti budismis. 1996. aastal soovitas XIV dalai-laama lõpetada eelkõige geluki koolkonnas olulise raevuka kaitsejumaluse Dorje Shugdeni austamise, kuna see on erapoolik ja sallimatu ning palus Shugdenile toetujatel oma õpetustele mitte tulla. Üleskutset järgisid suured geluki kloostrid ja selle kiitis heaks ka Tiibeti keskadministratsioon, samas kui väike Shugdeni pooldajate vähemus protesteerib senini häälekalt usuvabaduse piiramise vastu ning aset on leidnud ka mõned vägivaldsed intsidendid.

Loeng üritab avada nende probleemide mõistmiseks vajalikku usundiloolist ja ajaloolist konteksti, kirjeldada sündmuste käiku ja vastaspoolte argumente ning märkida ära Lääne budistide ning India ja Hiina poliitika rolli antud situatsioonis.

Kõik huvilised on oodatud!

Info: Madis Arukask, madis.arukask@ut.ee